04136, Україна, м. Київ, вул. Івана Виговського (у минулому Маршала Гречка), 13
+38 (044) 498 26 15, +38 (044) 498 26 16 kievctp@gmail.com

Азбука початківця поліграфіста

Біговка.
Попереднє нанесення на матеріал ліній згинів за допомогою тупих ножів, які вдавлюють і ущільнюють матеріал з частковим руйнуванням зв’язків у волокнистих матеріалах. Здійснюється на спеціальних машинах. Від фальцювання відрізняється дещо іншою (більш яскраво вираженою) лінією згину, а також можливістю здійснення даного процесу на більш щільних матеріалах.

Брошура.
Неперіодичне текстове книжкове видання обсягом понад 4, але не більше 48 сторінок, з’єднаних між собою за допомогою шиття скріпкою або ниткою.

Брошуровка.
Підбір та, при необхідності, скріплення розрізнених листів в «пакет» для отримання готової брошури.

Брошурувально-палітурні процеси.
Завершальні поліграфічне виробництво процеси, що призводять до отримання з віддрукованих листів або зошитів видання брошур, журналів або книг в обкладинці або палітурці. Включають фальцювання, добірку, шиття, або безшвейне скріплення книжково-журнальних зошитів, приклейку обкладинки та ін.

Буклет.
Неперіодичне листове видання у вигляді одного аркуша друкованого матеріалу, сфальцьованого в один і більше згинів так, що їх читають або розглядають, розкриваючи як ширму.

Верстка.
Складова частина макетування. Процес розміщення текстових і графічних блоків по полю формату з урахуванням дизайну макету і вимог правопису.

Візитна картка.
Аркуш цупкого паперу або картону формату 50 × 90 мм, який містить відомості про дану людину або фірму.

Виворотка.
Явище, коли окремі елементи виходять не шляхом їх запечатування, а шляхом запечатування навколишнього простору.

Друк неповнокольоровий.
Друк в 1-3 фарби. Застосовується, як правило, для виготовлення бланків, листівок, візитівок і т. п.

Друк оперативний.
Виготовлення оперативної поліграфії, тобто того, чим користуються не тільки в рекламних цілях, а кожен день – фірмові бланки, візитівки, прайс-листи, конверти і т. п.

Друк офсетний.
Спосіб друку, при якому кольорове зображення з плоскою друкованої форми передається на проміжну гумову поверхню за принципом змочуваності-незмочуваності, яке потім передається на папір. Залежно від типу машин спосіб дозволяє друкувати від 1 до 8 (12) фарб за один прохід паперового листа через машину.

Друк повнокольоровий.
Друк мінімум в 4 фарби (синя, жовта, чорна, пурпурна – CMYK або ін. система), що дозволяє відтворювати кольорові оригінали.

Друк струменевий.
Безконтактний друк на матеріалі, при якому зображення наноситься на матеріал набризкуванням спеціальних фарб з сопел малого діаметру.

Друк тампонний.
Друк з використанням пружного еластичного тампона для перенесення зображення з друкарської форми на запечатувану поверхню, як правило, нерівну.

Друк термографічний.
У даному процесі для нанесення фарби на папір використовується принцип ксерографії (прилипання сухих частинок фарби до електростатично заряджених ділянок матеріалу) з подальшою термічною обробкою для закріплення зображення. Зображення виходить помітно опуклим.

Друк трафаретний (те саме що і шовкографія).
Спосіб друку, при якому фарба продавлюється через отвори в спеціальній (шовковій чи іншого матеріалу) сітці за допомогою рухомого ракеля, протягуючого фарбу по поверхні. Дозволяє наносити елементи за допомогою стійких до зовнішніх впливів нітроцелюлозних, алкідних та інших синтетичних фарб.

Друк флексографічний.
Різновид високого друку з використанням гнучких фотополімерних друкарських форм. Дозволяє робити повнокольоровий друк на полімерних плівках, товстому картоні, в тому числі гофрокартоні.

Друк цифровий.
Метод, що дозволяє виводити інформацію з комп’ютера безпосередньо на формний матеріал або ж прямо на друкований матеріал. При друці кожного відбитка зображення формується заново. Така технологія дозволяє друкувати тиражі від одного примірника і персоналізувати продукцію.

Заливка (те саме що і плашка).
Велика площа поверхні, запечатана одним кольором.

Ілюстрація.
Будь-яке графічної зображення: креслення, малюнок, фотознімок, репродукція з картини тощо, що є складовою частиною видання та сприяє розкриттю його змісту.

Календарна сітка.
Числова таблиця, що служить для визначення дня тижня і місяця в році.

Календар.
Друковане видання, обов’язково має у своєму складі календарну сітку.

Кольороподіл.
Процес поділу кольорового зображення на 4 основних кольори (при повноколірному друці) – Блакитний (Cyan), Пурпурний (Magenta), Жовтий (Yellow), Чорний (Black) – CMYK. Зазвичай під кольороподілом розуміють багатоступінчастий процес, кінцевим результатом якого є отримання готових «форм».

Кольоровість.
Кількість фарб, в які запечатується виріб. Зазвичай прийнято позначати за допомогою цифр: 4 + 0, 1 + 1 і т.д.

Ламінування.
Процес облагороджування листової друкованої продукції (паперу, картону) шляхом припресовки спеціальної плівки (буває матова або глянцева, розрізняється по товщині) на друкований аркуш для надання йому блиску, жорсткості, для створення більш надійного захисту від зовнішніх впливів. Розрізняють декілька видів ламінування – гаряче, холодне та ін. Проводиться на спеціальних пристроях – ламінаторах.

Листівка.
Паперовий лист, як правило формату А4, запечатаний з однієї або обох сторін, в одну або кілька фарб, рекламного або інформаційного змісту. Передбачає кілька більш високу якість поліграфічного виконання, ніж у бланка.

Логотип.
Особливе шрифтове написання назви якої-небудь фірми (щоб уникнути плагіату має бути зареєстровано, як і сама назва).

Люверс.
Металеве, рідше пластикове кільце, яке встановлюється в вироби з тканини та інших виробах, схильних до деформації в процесі їх використання. Використовується для протягування через полотно виробів шнурків, тросів і т. д.

Макетування.
Процес композиційного розміщення малюнків елементів на форматі. Кінцевий результат – макет. Самий останній, підписаний у виробництво макет – оригінал-макет.

Набір.
Процес перенесення тексту з рукописного або машинописного варіанту в електронний.

Наскрізна нумерація.
Порядкова нумерація елементів видання (заголовків, ілюстрацій, таблиць, формул, виносок та ін).
Порядкова нумерація окремих томів, випусків серіальних видань …

Округлення кутів.
Додання округлої форми кутам малоформатних листових видань, виготовлених на щільному папері, картоні та ін.

Пантон.
Складова фарба (наприклад: зелена на відміну, від звичайної 4-х фарбовго друку, одержуваний двома фарбами: Cyan і Yellow, йде однією фарбою). Пантон зазвичай застосовується для фарбування рівних плашок в 4-х барвистою друку (йде 5 і т.д. кольором), для точної передачі якого-небудь фірмового кольору, або в одно-, дво- або трьох-фарбової друку.

Персоналізація.
Можливість друку на кожному окремому примірнику тиражу видання індивідуальних текстових, цифрових та ілюстраційних даних (адреса, знак, дата, зображення).

Перфорація.
Один з оздоблювальних поліграфічних процесів – пробивання отворів або просічка штрихів (іноді застосовується для фальцювання) по лінії відриву.

Плакат.
Листове видання великого формату.

Плашка.
Суцільне покриття друкарською фарбою поверхні, запечатується в тих випадках, коли відносна площа друкуючих елементів, як і запечатана площа матеріалу становлять 100%.

Плоский друк.
Спосіб друку, у якому друковані і пробільні елементи практично лежать в одній площині. Види – офсетний, літографський, фототипний.

Підбір.
Процес збирання окремих розрізнених листів або зошитів в необхідній послідовності.

Постскрипт (PostScript).
Мова опису шпальти фірми Adobe, використовується при побудові шпальти з різних елементів (тексту, ілюстрацій та ін.) на виводі. Практично є стандартом в поліграфії.

Приладка.
Підготовка офсетної друкарської машини до друку: встановлення печатної форм, суміщення зображень на відбитку, регулювання подачі фарби.

Розподільна здатність.
Число точок, з яких формується зображення, на одиницю довжини або площі.

Растр.
Періодично (лінійний растр) або хаотично (стохастичний растр) повторюваних точок різної величини, що створюють ілюзію плавних півтонових переходів.

Різка.
Один з поліграфічних процесів, що застосовується при виробництві поліграфічної продукції. Виділяють кілька видів: підрізка – обрізка листового паперу або картону для створення двох взаємно перпендикулярних «вірних» сторін і додання листам точних розмірів; розрізка – поділ різанням відбитків, аркушів паперу чи картону на певні частини.

Сигнальний примірник.
Перший примірник, для контролю якості виробу.

Сканер.
Пристрій для отримання будь-якого зображення (слайда, фотографії тощо) в електронному вигляді. Бувають планшетні і слайдові сканери. У планшетних сканерах оригінал поміщається на плоске скло – планшет. Такі сканери застосовуються, в основному, для сканування непрозорих оригіналів (картинки, фотографії тощо). Слайдові сканери, в більшості – барабанні (оригінал закріплюється на прозорому барабані), застосовуються, в основному, для сканування просвітних оригіналів (слайди, негативи та ін.).

Сканування.
Процес отримання будь-якого зображення (слайда, фотографії тощо) в електронному вигляді, придатному для подальшого макетування та кольороподілу. Здійснюється за допомогою спеціального пристрою – сканера.

Спуск шпальт.
Процес розміщення шпальт видань на монтажі і друкарській формі, що забезпечує після фальцювання необхідне чередування сторінок в зошитах.

Стікери.
Наклейки (як правило, великого формату).

Сухий офсет (Типоофсет).
Використовуваний в поліграфічному виробництві метод офсетного друку, в якому пробільні елементи формних матеріалів покриті спеціальним силіконовим шаром. Покриття володіє олеофобним (красковідтолкуючими) властивостями силіконових пробільних елементів дозволяє відмовитися від використання в процесі друку зволожуючих розчинів.

Тираж.
Загальна кількість примірників одного і того ж видання.

Тиснення конгревне.
Процес видавлювання окремих ділянок поліграфічного матеріалу для створення рельєфного (опукло-увігнутого) зображення за допомогою спеціальних пристроїв.

Тиснення фольгою.
Процес приєднання фольги (існує багато сортів, що розрізняються за кольором, інтенсивності блиску та ін.) до паперу або картону за допомогою спеціальних апаратів.

Тонер.
Барвник, що застосовується в розмножувальних апаратах і лазерних принтерах, для створення видимого зображення.

Трепінг.
Процес компенсації неточності приведення при друці, в результаті якого можуть з’явитися зазори між пересічними об’єктами. Трепінг полягає у створенні вузької смужки змішування кольорів на кордоні об’єктів різного кольору.

Шпальта.
Запечатана площа сторінки будь-якого видання, на якій розміщується текст та ілюстрації.

Фальцювання.
Процес згинання листа (виробів). Здійснюється на спеціальних машинах на матеріалі щільністю до 170 г / м2.

POS матеріали.
Рекламні матеріали з різних видів картону (крейдованого, гофрокартону, мікро гофрокартону, палітурного і т.д.), сприяють просуванню бренду або товару на місцях продажу.

CtP (Computer to Plate).
Назва пристрою, що створює зображення безпосередньо на друкарських формах.